Ako zabezpečiť riziká turistiky?

Zverejnené 18.11.2021, Autor: Vladimír Lipiak

Pri cestovaní po horách a kopcoch môžu nastať rôzne nepríjemnosti, ktoré môžu stať Vašu peňaženku veľa peňazí. Poistenie treba rozdeliť na dve časti: turistika na Slovensku a turistika v zahraničí.
Na Slovensku treba mať poistený zásah horskej služby. Ak by na zásah bol potrebný vrtuľník, tak sa môže účet vyšplhať na desiatky tisíc. 
Pri turistike v zahraničí treba mať v balíku cestovného poistenia aj zásah horskej služby.

Poistenie na území Slovenska
Na území SR podľa platného ustanovenia Zákona o Horskej záchrannej službe, je osoba nachádzajúca sa v horskej oblasti povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním, ktoré sa jej týkajú (uvedená povinnosť sa nevzťahuje na fyzické osoby, ktoré nie sú plnoleté - deti a fyzické osoby, ktoré nemajú spôsobilosť na právne úkony).

Koľko to stojí?
Pre jedného turistu na jeden deň turistiky vychádza poistenie  zásahu HZS od  0,7 eura.
Pre 2 dospelých  na jeden deň turistiky vychádza poistenie zásahu HZS od 1,15 eura. 
Ak chodíte často po kopcoch, je lepšie si uzatvoriť ročné poistenie. Cena pre dvoch dospelých je od 18 eur/rok.

Porovnanie cien poistenia zásahu HZS a uzatvorenie zmluvy tu.

Horská záchranná služba pôsobí na Slovensku v týchto oblastiach: Malá Fatra, Veľká Fatra, Belianske Tatry, Nízke Tatry, Vysoké Tatry, Západné Tatry, Pieniny, Stredné Beskydy, Kysucké Beskydy, Moravsko-sliezske Beskydy, Kysucká vrchovina, Bukovské vrchy, Kremnické vrchy, Javorníky, Slovenský raj.


Kontakt na HZS: 18 300


Aplikáciu Horskej služby si môžete stiahnuť tu.

Pozor na štandardne výluky z poistenia:

- pitie alkoholu (malé množstvo je povolené)
- turistika mimo chodníkov alebo v čase uzávery chodníkov


FotkyFoto_69482105_Sjpg

Poistenie v zahraničí
Pre turistov, ktorí chcú cestovať do zahraničia a chcú vylúčiť riziko finančných ťažkostí v prípade neočakávaných udalostí je potrebné mať uzatvorené cestovné poistenie.

Uzatvorenie zmluvy cestovného poistenia  vám umožní vycestovať do zahraničia s vedomím istoty, že ste zabezpečený pre prípad náhleho ochorenia, úrazu, straty batožiny alebo zapríčinenia škody tretej osobe, a že sa kedykoľvek môžete obrátiť na asistenčnú spoločnosť so žiadosťou o pomoc.

Koľko to stojí?

Komplexné cestovné poistenie na 7 dní pre jednu osobu začína pri sume 7 eur  , ročné cestovné poistenie  začína od sumy 39 eur.

Porovnanie cien a uzatvorenie zmluvy TU.

Pre 4 člennú rodinu (2 dospelý a 2 deti) na 7 dní dovolenky vychádza cestovné poistenie od 21 eur, poistenie na rok začína od sumy 59 eur.